title

Web tasarım direk olarak şöyle açıklayabiliriz. Mevcut web sitesinin arama motorları üzerinde erişilebilirliğine aracı olan grafiksel ve metinsel kavramların bir araya gelme sonucunda oluşan kaliteli çalışmayadır. Web Tasarım Nedir? sorunuza kısaca tanımlamak gerekirse kişi veya kurumların dijital ortamda görünmekte olan yüzüdür.

Web Tasarımı ve Web Programlama

İnternet tarayıcılarının tarafından görüntülenebilir bir hal alacak şekilde kişiye yada firmaya özel olarak hazırlanmakta olan tasarımsal duruma web tasarımı, kodlama kısmına ise Web Programlama denir. Bu işi yapan kişilere sektör içerisinde web master ya da web tasarımcı denilmektedir. Web tasarım nedir? sorusuna karşılık en iyi cevabı verdiğimizi düşünüyorum. Aynı zamanda kaliteli bir web tasarım, web sitesinin hedef müşteri kitle odaklı çalışarak potansiyel bilinirlik durumunu da arttırmasıyla son derece önemlidir. Kesinlikle kullanıcı dostu bir tasarım olması gerekmektedir.

Ruby geliştiricisi Yukihiro Matsumoto

Açık kodlu proje, köpek balığına benzer. Hareket etmelidir, yoksa ölür!

Web Tasarım Unsurları

Web sitesinin kalitesini önemli derecede unsurlar bulunmaktadır. Öncelik görsel akabinde içerik, özgün ve sisteme göre güvenlik gibi özel unsurlar mevcuttur. Her şey bir hiyerarşi düzende ilerlemektedir. Bu unsurlar web sitesini yakından etkileyen faktörlerdir. Bununla beraberinde alt yapı projelendirmesi, grafik tasarım, HTML veya CSS kodlama dilleri ile sayfanın kodlama kısmı entegrasyonu sıfırdan yazılır ve yardımcı kodlama dil teknolojileri ilede proje güncel teknolojiye uyarlanmaktadır. Web sitesinde kullanılabilecek kodlama dillerini ve teknolojilerini daha detaylıca inceleyeceğiz.

title
title
title
title

Web Tasarım Hiyararşi

Düzen: Web sitesinde kullanılmakta olan grafiksel ve metinsel ifadeler gözü yormayacak şekilde faaliyete geçirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda site içerisinde aranılan bilgiye direk olarak şeffaf bir şekilde ulaşılmalıdır. Bu durum ziyaretçinin sayfa içerisinde daha fazla zaman geçirmesine yol açarak site içi kalma süresini uzatmaktadır.

Renk: Renk seçimi tasarımcının hayal gücüne kalmış olsa da yapılan projenin bir kurumsal kimlik anlayışını ve marka imajını yansıtması gerekmektedir.

Grafikler: Web sayfanın açılış hızını olumsuz bir şekilde etkileyecek fotoğraf, logo vb. herhangi bir dosya türleri optimizasyon edilerek sayfaya entegre edilmektedir.

Web Tasarımda Nelere Dikkat Edilmeli?

Web tasarımda hedef kitle çok önemlidir. Her işletmenin farklı bir kitlesi vardır. Önce yapılacak projenin taslağı hazırlanarak sektöre göre rakip firma analizi yapılır sonrasında ise proje demosu hazırlanmalıdır. Kişi yada kurum ile bireysel bir toplantı yaparak kurumsal kimlik göz önünde bulundurarak. Kullanıcı dostu, hızlı ve güvenilir bir web sitesi yaptırdığınızdan emin olun. Her tarayıcıda stabil çalıştığı test edilerek teslim alınız projenizi ve tabi ki mobil platformların hepsinde test yapılarak uyumluluk sorunları yayına girmeden yapılmalıdır. Dinamik, yönetilebilir ve SEO uyumlu bir web sitesi olması gerekmektedir.

Paylaş: