title

Ajax, “Asynchronous JavaScript and XML” Türkçe karşılığı Eşzamansız JavaScript ve XML anlamına gelmektedir. Aynı zamanda birçok programlama dili yüzdeyüz uyumlu çalışmakta olan programlama teknolojisidir. Ajax Nedir? sorusunu biraz daha açalım.

Ajax’ın amacı kullanıcıya bütün sayfayı tekrar yükletmeden gerekli olan verisel durumu dinamik olarak ekrana getirmesi veya sunucuya veri göndermesi olarak açıklanabilir.Örnek verecek olursak bir sayfanın iletişim formunu doldurulduğunda sadece data kısmını göndererek mevcut bölüm içerisine sonucu yazdırmak için kullanılır.Ajax hemen hemen her web projesinde kullanılabilen bir kodlama teknolojisidir.Ajax dili ile programlanacak sayfanın iyi bir JavaScript bilgisine sahip olan bir web programcısı yazması gerekmektedir.Sayfanın hızını stabil hale çekebilmek adına harika bir teknolojidir.Yapısal olarak sizi bir çok kod satırından kurtarması ile beraberinde bazı noktalarda ise size daha fazla kod yazdırmak durumunda kalabilir.

Ajax Dilinin En Sık Kullanıldığı Yerler Web site içerisinde framework alt yapısı var ise birleştirmek adına optimizasyon yapılır. Form kullanımında İl, İlçe seçim durumu, iletişim formunu gönderirken,ürün listeleme, yorum gönderimi, popup için içerik üretimi ve bir çok işlevsel yerde daha kullanımı mevcuttur.Sizde Ajax teknolojisi ile projenizi geliştirmek istiyor iseniz bizlere ulaşabilirsiniz.

Paylaş: